Napelemes rendszerek: személyre szabott, biztonságos megoldások

Napelemes rendszerek: személyre szabott, biztonságos megoldások

Napelemes rendszerek: személyre szabott, biztonságos megoldások 1200 630 H1 Systems Mérnöki Szolgáltatások Kft.

Ágoston Gergő családjában a mérnöki hivatás nem volt ismeretlen, ezért is választotta magának az erősáramú szakközépiskolát, majd később a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Főiskola (mai Óbudai Egyetem) villamosenergia-rendszerek szakát végezte el.

Korábbi munkahelyein foglalkozott kommunális létesítmények villamosenergia-ellátásával, vasútvillamos munkákkal, megosztott intelligenciájú kommunikációs készülékekkel, egy időben pedig hozzá tartozott a Magyarországon található főbb gázipari mérési adatgyüjtő rendszerek fejlesztése is. Nemzetközi tapasztalatként két kiemelt észak-afrikai projektben is hangsúlyos szerepet vállalt Líbiában; a GECOL (General Electricity Company of Libya) számára villamosenergia termelő erőművek, míg a GMMR (Great Man Made River) egy szakaszában vízműhálózat fejlesztésben is dolgozott.

Tudása és tapasztalata lefedi a villamos szakma szinte minden területét. Rendelkezik a Magyar Mérnöki Kamara villamos szakágának legtöbb jogosultságával: villanyszerelő, épületvillamossági tervező, megújuló energia építmények tervező, villamosenergetikai építmények tervező. Továbbá az ezekhez tartozó műszaki ellenőr és felelős műszaki vezetői végzettségeket is megszerezte, sőt, a kapcsolódó hatósági jellegű felülvizsgálói jogosultságokat is, mint a villámvédelmi, tűzvédelmi és villamos biztonsági felülvizsgálói. Legújabb kompetenciaként a közeljövő beruházásaiban kulcsfontosságú BIM (Building Information Modeling) minősítés megszerzése van folyamatban nála a Mérnöki Kamara mesteriskolai képzésének keretei között. A H1 Systemsnél vezető villamos tervezőként többek közt adatközpont-tervezéssel, napelemes rendszerekkel és naperőmű-tervezéssel foglalkozik.

Helytállni változó időkben – Az új beruházási törvényről

A szakmát mostanában legjobban megmozgató téma az új beruházási törvény. Már a törvény útja is kalandos volt: hosszú előkészítési és egyeztetési folyamat után, csak több hónapos eljárás végén, végül 2023 októberében fogadta el a parlament.

Mi a BIM?


A BIM módszertan olyan technológiák, folyamatok és irányelvek összessége, amelyek lehetővé teszik egy épület létrehozásában és üzemeltetésében érdekelt szereplők virtuális térben történő együttműködését. A klasszikus 3D-modellezésen kívül magában foglalja a modellben tárolt leíró adatok kezelését is, amelyeknek köszönhetően a modellelemek egyedileg azonosíthatók, rendszerezhetők és listázhatóak. Ez a többletinformáció biztosítja az építmény teljes életciklusa (tervezés, engedélyezés, kivitelezés, üzemeltetés, felújítás, bontás) során a korszerű információátadást, valamint a különböző szereplők számára releváns adatok gyors, és hatékony megjelenítését, kezelését.

Ebben a törvényben számtalan, az építőipart és az építőipari beruházásokat alapjaiban megváltoztató javaslat szerepel. Mivel Gergő elvégezte a beruházáslebonyolítói mesteriskolát, így a H1 Systems minden feltételében megfelel az új törvénynek. A hazai törvényhozás változékonysága mellett ott vannak az EU-s irányelvek és sztenderdek is, amiknek szintén meg kell felelni. Gergő példája is jól mutatja, hogy a H1 Systems változó jogi körülmények között is naprakész, tudatos, tervezhető és biztonságos szolgáltatást biztosít az ügyfeleknek – mégpedig azáltal, hogy egyszerre képviseli a biztonsági, szakmai és kivitelezési szempontokat. Erre ráadásul a vállalat külső erőforrás bevonása nélkül képes, mert házon belül megvalósítható a tervezés, a lebonyolítás, a műszaki vezetés, sőt, még a karbantartás és a mérés is.

Egyedi ügyfelek, egyedi infrastruktúrák – a napelem kivitelezés nüanszai

A már említett szakmai és biztonsági szempontok a kivitelezési szakaszban kelnek életre, ahol pedig változatos és egyedi megoldásokra van szükség. A napelem rendszerek telepítésénél például nem lehet sablon megoldásokban gondolkodni, mert teljesen más igénye lehet energiafogyasztás-optimalizálás szempontból egy pékségnek, mint egy adatközpontnak. Különböző technológiák ötvözésével és személyre szabásával teljesen más műszaki tartalom tud rentábilis és működőképes lenni. Figyelembe kell vennünk a napelemek telepítéséhez rendelkezésünkre álló felület mennyiségét, sőt gyakran a teherbíró képességét is, vagy akár az energiatárolási kapacitás kiépítésének megtérülését is.
Mindig egyedileg dől el, hogy milyen megtérülési idővel, mennyire éri meg a napelemek telepítése, van, amikor nekünk kell kimondanunk, hogy nem érdemes ebben a viszonylag drága befektetésben gondolkodniuk ügyfeleinknek.

Energetikai szempontból nagyon ritkán van szó két hasonló vagy azonos projektről. A különböző ügyféltípusok infrastruktúrái teljesen eltérő koncepciót, megoldást igényelnek. A H1 Systems ebben nyújt kiemelkedő teljesítményt, hogy a kollégák tudnak annyira komplex módon gondolkodni, van akkora rálátásuk a különböző szakágakra, hogy releváns választ tudnak adni ezeknek az ügyfeleknek a problémáira.

Mindebből az is következik, hogy az energiatudatosságban nagyon jó megoldás lehet a napelem vagy akár egy megújuló energiát használó fűtési rendszer, de nem minden. A rengeteg napelemes rendszer akkor termel a hálózatba, amikor süt a nap. A jövő kihívása az, hogy ezt a többletenergiát megfelelően el tudjuk osztani. Erre a kihívásra válaszként tervezés alatt áll egy olyan központi tarifarendszer, amely akkor ösztönzi a felhasználókat a fogyasztásra, amikor alacsonyabb költséggel előállítható a villamosenergia, és jellemzően amikor a rendszerben energiatöbblet van. Ez a tarifarendszer már olyan technikai megoldásokat feltételez, amelyek segítségével az alacsony költségen előállított energiát tárolni is lehet, tehát a kedvező időszakokban termelt energiát elraktározva, későbbi, kedvezőtlenebb, és csúcsidőszakokban használjuk fel.

Naperőművek: tervezéstől üzemeltetésig

A naperőművek iránt tavaly nőtt meg igazán a kereslet, amikor a villamosenergia-árak nagymértékű növekedését tapasztaltuk. Nagy volt ekkor a piacon az ijedtség, hiszen sokaknál többszörösére emelkedett az egységár. Mostanra sokan megnyugodtak, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy szinte biztos, hogy a jövőben tovább fog emelkedni a villamosenergia ára. Emellett pedig nem szabad megfeledkezni a környezettudatossági, energiahatékonysági elvárásokról sem.

Így pedig megkerülhetetlen, hogy az energiatárolással is külön foglalkozzunk. Itt főleg akkumulátorokra kell gondolni, amiknek nagyon sok fajtája van, illetve már a hidrogéncellák is egyre elérhetőbbek. Ez utóbbit már a Microsoft is nagy erőkkel teszteli, azonban az akkumulátorok és a hidrogéncellák esetén mindig nagy kockázat a tűzveszélyesség.

A naperőművek üzemeltetésében is jelentős tapasztalattal rendelkezünk, akár onnan kiindulva, hogy mire kell ügyelni a párás vagy poros környezetek esetén, hiszen ezek nagyban tudják rontani a rendszer várható élettartamát. Zárszóként érdemes külön a teljesítménygaranciáról is beszélni, ami egyre gyakoribb elvárás az ügyfelek részéről. Annak érdekében, hogy kiszámíthatóvá tegyük a rendszer teljesítményét, szimulációt készítünk, és megmondjuk akár perces bontásban, hogy mennyit fog termelni a telepített napelemes rendszer. Ennek biztosításhoz kell egy komoly üzemeltetési rendszer és rendelkezésre állás, hogyha bármilyen meghibásodás van, azonnal tudjunk reagálni, és minél gyorsabban, szakszerűen el tudjuk azt hárítani. Proaktivitással, és a rendszerekhez való hozzáértéssel lehetséges a vállalt teljesítmény biztosítása az ügyfelek részére, bármilyen körülmények között.