Energiafogyasztást mérő eszközök

Energiafogyasztást mérő eszközök

Az első és legfontosabb lépés az energiatudatosság és a biztos költségmegtakarítás felé.

Így működnek:

Ha nem szeretnénk sokat fizetni az alvó módra tett számítógépek, feleslegesen működő eszközök, vagy készenléti üzemmódú gépek üzemben tartásáért, közelebbről meg kell vizsgálnunk, hogy milyen összetételű energiafogyasztásunk.  Ezt a legkönnyebben okos, mobil energiafogyasztást mérő eszközökkel tehetjük meg, melyek egyszerre jelzik az éppen felcsatlakoztatott fogyasztó aktuális terhelését (W), fogyasztását (kWh), valamint mindennek a költségét. Egyes darabok által még a frekvenciát (Hz), a pillanatnyi feszültséget (V) és az áramerősséget (A) is jelzik. Fontos információtartalma van az energiafelhasználások időbeliségének, sok esetben a normál használati cikluson kívül keletkezhet jelentős energiafelhasználás a készenléti fogyasztások, illetve a bekapcsolt állapot miatt (pl. router, számítógép, televízió, HiFi rendszer).

Legfőbb típusaik és különbségeik:

  • Dugaljba helyezhető mérőbetétek: Ez a szerelés nélkül telepíthető megoldás tökéletes választás lehet egy-egy fogyasztó energiafelhasználásának monitorozására, elsősorban lakossági, otthoni alkalmazási területen. Akár WiFi hálózaton elérhető, illetve saját kijelzővel rendelkező modellek is elérhetőek, amelyek 24 órás, vagy akár heti időprogram-vezérlés segítségével ki, illetve bekapcsolhatnak csatlakoztatott fogyasztókat
  • Direkt és áramváltós mérők: Az ipari felhasználású mérők -a mérendő teljesítménytől függően- készülhetnek ún. direkt-mérésre alkalmas, és áramváltós mérésre alkalmas kivitelben. Fő különbség, hogy a direkt-mérőn minden esetben át kell vezetni a fogyasztói vezetékeket, az áramváltós mérőknél pedig egy meghatározott áttételű áramváltó (egy speciális, gyűrű kialakítású mérőtranszformátor) felhúzása szükséges az üzemi vezetőkre. A direkt mérőket általában 80A áramerősségig, az áramváltós méréseket pedig >80A tartományban alkalmazzák, de speciális esetekben a 80A alatti tartományban is elérhetők áramváltós mérőeszközök. Ezek előnye, hogy a vezeték megbontása nélkül alkalmas az üzemi áramok mérésére, így akár üzem közben is telepíthetők a megfelelő munkabiztonsági előírások mellett.
  • Hőmennyiség mérők, gázórák, vízórák, kalorikus rendszerekbe telepített hőmérők: Hasznos adatokkal szolgálhatnak a tudatos energiafelhasználáshoz vezető úton, bár ezek telepítése sok esetben csak a rendszer megbontásával lehetséges. Amennyiben szeretnénk a rendszereink energiaáramait megismerni, mindenképp javasolt egy EMS (Energy Management System) rendszer üzembehelyezése, melyben integrált módon jeleníthetők meg a kalorikus, és a villamosenergia-vonatkozású adatok.

Az energiafogyasztás-mérő rendszerek előnyei: kiknek ajánljuk őket?

  • Azoknak, akik szeretnék folyamatosan nyomon követni a vállalat energiafogyasztását.
  • Akik több energiát takarítanának meg, mint az előző évben.
  • Akiknek fontos a környezetünk védelme – hiszen kevesebb energiafelhasználás =kevesebb CO2-kibocsátás.
  • Akik adatok mentén szeretnék átgondolni, hogyan csökkenthetnének a vállalati energiaszámlákon.
  • Akik a fajlagos energiafelhasználás megismerésével tudatos árképzésre törekednek. (pl.: hány kWh villamosenergia kell egységnyi termék előállításához, és ennek mennyi a pontos költsége)