Az adatközpont tulajdonosoknak fel kell készülniük az új uniós energiajelentési kötelezettségekre

Az adatközpont tulajdonosoknak fel kell készülniük az új uniós energiajelentési kötelezettségekre

Az adatközpont tulajdonosoknak fel kell készülniük az új uniós energiajelentési kötelezettségekre 2560 1440 H1 Systems Mérnöki Szolgáltatások Kft.

A cikk a Euroactiv-on megjelent angol nyelvű cikk fordítása, szerzője Anny Tubbs.

Az Európai Bizottság fokozza az iparági jelentési kötelezettségeket, hogy elérje az EU-s célokat: az adatközpontoknak 2030-ra klímasemlegesnek kell lenniük.

Az október 10-től érvényes, felülvizsgált Energiahatékonysági Irányelv alapján azon adatközpontok tulajdonosainak és üzemeltetőinek, amelyeknek legalább 500 kW telepített IT kapacitása van, nyilatkozniuk kell energiahatékonyságukról: a 2023-as adatokat 2024. május 15-ig kell jelenteni.

A Bizottság szerint az adatközpontok 2018-ban a villamosenergia-felhasználás 2,7%-át tették ki az EU-ban, és a jelenlegi tendenciák mellett 2030-ra elérheti a 3,21%-ot, ha nem történik semmi a fogyasztás visszafogása érdekében.

Az uniós végrehajtó testület most arra készül, hogy egy nyilvános konzultációt követően 2023 decemberéig meghatározza a jelentéstételi mérőszámokat – mondta Nikolaos Kontinakis, az Európai Bizottság energiaügyi igazgatóságának energiahatékonysági osztályán dolgozó tisztviselő.

Az adatközpontok egy “nagyon érett és nagyon aktív iparág”, amelyről keveset tudunk – mondta Kontinakis szeptember 27-én Zaragozában, a Cloud Infrastructure Services Providers in Europe (CISPE) és az European Data Centre Association (EUDCA) által rendezett eseményen.

A Bizottságnak az energiarendszer digitalizálására vonatkozó akcióterve, amelyet tavaly fogadtak el, egy kettős digitális és dekarbonizációs átmenet feltételez, ahol a felhőalapú technológia segíti a megújuló energiaszolgáltatókat működésük bővítésében.

A digitális megoldások környezeti hatásával azonban foglalkozni kell: az adatközpontok klímasemlegességének 2030-ig történő elérése megköveteli, hogy az iparág felgyorsítsa az energiafogyasztás csökkentésére és a fenntartható energia felhasználásának növelésére irányuló erőfeszítéseket.

Az elmúlt években az iparág fejlődése nagyon lelassult. Az Uptime Institute 2023-as felmérése szerint az adatközpontok globális átlagos energiafelhasználási hatékonysága (PUE – Power Usage Effectiveness) az elmúlt négy évben változatlan maradt.

“Az adatközpontok fenntarthatóságának és láthatóságának javítására irányuló kormányzati szabályozások most kezdenek figyelmet, beruházást és cselekvést igényelni,” mondta Andy Lawrence, az Uptime Intelligence ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy a PUE szintek további javítása jelentős beruházásokat igényel.

Uniós előírások 2025-ig

2025-ig az EU fenntarthatósági teljesítményi szabványokat fog felállítani az adatközpontok részére, amit még az olyan jelentős adatközponti energiafelhasználással rendelkező országok is üdvözöltek mint például Írország vagy Németország.

Francisco Mingorance, a CISPE főtitkára hangsúlyozta, hogy a felhőalapú számítástechnika és adatközponti iparág célja, hogy 2030-ra Európa első klímasemleges szektora legyen, és méltatta az előrehozott best practice-ek beágyazására irányuló erőfeszítéseket.

Az iparág Klímasemleges Adatközponti Paktuma 1,4-es energiafelhasználási hatékonysági (PUE) célt tűzött ki. Az S&P Global kutatása szerint az újabb adatközpontok jelenleg 1,5-ös, a felhőalapú adatközpontok 1,4-es vagy annál alacsonyabb PUE-val üzemelnek, míg az annál idősebb vállalati adatközpontok 2-es vagy annál magasabb PUE-val futnak.

Az új német Energiahatékonysági Törvény az új adatközpontokra vonatkozóan 2026-ra pedig már előrelátóan 1,2-es PUE-t ír elő, mivel az új berendezések évtizedekig üzemelnek majd.

Mint Európa egyik legnagyobb adatközpont üzemeltetője, az Amazon Web Services (AWS) közvetlenül érintett lesz az új szabályozásokban. Az AWS azonban úgy véli, hogy mérete lehetővé teszi a vállalat számára a magas energiahatékonyság elérését.

Az AWS a zaragozai rendezvényen bemutatta az aragóniai régióban működő létesítményeit. A vállalat együttműködik a Repsol Renewables-szel, hogy a helyi szélerőművekből származó zöld energiát áramvásárlási megállapodásokon keresztül szerezze be adatközpontjai számára, és 2030-ra vízpozitívvá kíván válni.

Az S&P kutatása szerint az AWS infrastruktúrája akár ötször energiatakarékosabb lehet, mint a vizsgált európai vállalati adatközpontok mediánja.

Zaragozában a felszólalók csalódottságuknak adtak hangot amiatt, hogy a Bizottság nem kíván adatokat gyűjteni a 100 kW-os vagy annál nagyobb teljesítményű létesítményekről. Ezek a kisebb, 100 kW körüli teljesítményű adatközpontok évente 5 terawattóra villamos energiát takaríthatnának meg, ha sikerülne 1,4-re csökkenteniük a PUE-értéküket, ami elegendő lenne egy Hamburg méretű európai nagyváros ellátásához.

Pauline Fournols, a WindEurope iparági csoport képviselője megdicsérte a digitális iparágat, amiért az elsők között fektetett be a szélenergiába a PPA-k révén. Ugyanakkor hozzátette, még mindig átlagosan öt évbe telik engedélyeket szerezni szárazföldi szélerőművekhez, és ezek az engedélyezési problémák továbbra is nehezítik a további fejlődést.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke múlt hónapban bejelentette az Európai Szélerőmű Csomag elindítását, hogy felszámolja az engedélyeztetési akadályokat.

Az újrafogalmazott Energiahatékonysági Irányelv alapján a helyi hatóságoknak is fel kell készülniük a fűtési és hűtési tervekre az adatközpontok által generált felesleges hő újrafelhasználására.